020Käime juba teist nädalat kannatuseaega, mispuhul on kodune ikoonilaud purpurselt looritatud. Püha Miikaeli ikooni tagant aga piilub üleeilse Palmipuudepüha meenutuseks õnnistatud palmilehest (mille poisid Piritalt Missalt kaasa tõid) volditud ristike. Õpetus näiteks siit. Kellele selline leheke või suisa ristike kätte satub, peaks meeles pidama, et ära visata seda ei tohi, tuleb põletada. Nii on kõigi preestri poolt õnnistatud esemetega – vesi vette, oksad tuhaks. Elementidesse tagasi.

Ikoonilaualt ei puudu ka kodused “palmioksad” – pajuoksad, mida meil palmiokste asemel õnnistatakse ja Palmipuudepühal tuppa tuuakse. Aga seda traditsiooni teavad vast kõik. Meie oksad jäid kahjuks õnnistamata, sest eelpoolmainitud poisid lahkusid Missale tõesti viimasel hetkel. Aga vaadake, kui armsad pisi-pisikeste utudega. (Muide, kas teadsite, et Eestis on umbes 20 liiki pajusid?)

Palmipuudepühaga algab (sest pühapäev on ju ikkagi nädala esimene päev) Püha Nädal, mis kulmineerub Jeesuse kannatustega ristil, tema surma, surmavallas viibimise ja Lihavõttenädala alguses ülestõusmisega. Traditsiooniliselt on nädala esimesel kolmel päeval kombeks teha kevadine suurpuhastus, et siis nädala lõpus keskenduda mõtisklemisele Jeesuse ristiohvri üle.

Meil toimub see suurpuhastus Pisititaga seoses sel aastal küll patuga pooleks (alguses mõtlesin, et jõukohane oleks.. pühkida tolm, imeda põrandalt tolmurullid ja ehk natuke siit-sealt põrandat pesta. Abikaasa soovitas, et siis SUURE lapiga vähemalt), aga tänasel päiksepaistelisel aknapesuhommikul õnnestus mul siiski ka söögitoa aknad ära pesta (pigem tasemel “käib kah” kui “suurpüha”). On vähemalt sealgi pidulikum, kus pühade ajal istutakse. Ülemisi aknaid ma ei saa kuidagi kätte. Nende väljanägemist kutsume Abikaasaga hellitavalt piimklaasiks.015

Homset päeva kutsutakse inglise keeles äraandja järgi Spy Wednesday, ülehomsest – Suurest neljapäevast – aga juba algabki Triduum, kolmepäevane paastuaja kulminatsioon, tõsimeelseim kirikuaasta pühadest. Väikestviisi peame pühi meiegi, aga põhjalikumalt sissetöötatud pühadegraafikut võib lugeda näiteks siit.

Lihtsurelikule tundub paastuaeg pikk, ka ilma eriliselt suurte loobumisteta. 40 päeva šokolaadita, buu-huu. 6 nädalat internetipiiranguid, oh häda. #firstworldproblems öeldakse selle kohta vist tänapäeval. Aga vaimus olen väeti laps ja paastuaeg pole mu hiilgeaeg.

Seda rõõmsamalt kõlab laupäevaöise Missa järel tervitus ja vastus:

Christus resurrexit! 

Resurrexit vere!

Ehkki mina ootan võimalust seda tervitust vahetada ilmselt öiste külaliste ootel kaetud laua kõrvale üles tehtud diivanil.

Aga sellest juba järgmine kord.

 

 

Advertisements