DSCF0417Suurt neljapäeva tuntakse saksa keeleruumis nime all Gruendonnerstag, mis Maria von Trappi andmetel tuleb sõnast “greinen” – leinama, kaeblema, aga tänu sarnasusele sõnale “grün” – roheline – on neis riikides pikk traditsioon süüa Suurel neljapäeval rohelist värvi toitu. Meil, kes me arvasime, et kõiki triduumi päevi me sel aastal eriliselt tähistada ei jaksa, õnnestus see täitsa kogemata – söögiks sattusid rohelised oad ja tähelepanuväärse üllatusena tõi minu ema meile kaks väikest… rohelist koogikest!

Arvasime, et sellega meie Suure neljapäeva tähistamine lõpebki, kui ühtäkki helistati ülaltkorruselt ja kutsuti meid vastu ööd veel tõelisele agape-õhtusöögile liha, kibeda rukola ja punase veiniga – Armulaua asutamise püha tähistama. Väike koosviibimine sumedas küünlavalges toas ja perenaise nähtud hool ja vaev oli nii südamlik, et jäin jupiks ajaks kuidagi härdaks ja hajevile. Lisaks ei saanud kuidagi peast eelmisel õhtul kontserdil kuuldud ja läbielatud ridu

Tristis est anima mea usque ad mortem:
sustinete hic, et vigilate mecum:
nunc videbitis turbam, quæ circumdabit me:
Vos fugam capietis, et ego vadam immolari pro vobis.
Mu hing on väga kurb surmani.
Jääge siia ja valvake koos minuga:
pea näete jõuku mind ümbritsemas,
teie jooksete minema
ja mina lähen, et end teie eest ohvriks tuua.

Et me Temaga paari tundigi valvata ei või.. Panin ikoonilaual seisva küünla kuumakindlasse hoidjasse ööseks põlema – valvajaks. Minu rõõmuks saime selle leegi lõpu valgel veel hommikupalvedki lugeda.

Suurel reedel katsetasime tavalisest rangemat paastu ja oigasime oma saamatuses Abikaasaga pool päeva peavalu ja kehva enesetunnet. Nõder ihu, tõepoolest.
Õhtuks tegin traditsioonilisi inglise ristisaiu (hot cross buns), mis õigupoolest on erakordselt hõrk maiusroog, aga kujuteldavasti kui terve päeva peale ainult üks selline sai süüa (vist lugesin kuskil, et kunagi nii käis), annab ikkagi üsna korraliku paastu välja. (Meie muidugi sõime igasugu muid asju ka) Ristisaiadest on erinevaid retsepte – võib ka täitsa tavalisest pärmitaignast teha – aga mul oli kunagi igiammu kirja pandud üks traditsiooniline retsept, kus pärmitaigna juuretis tuli eelmisel päeval käärima panna ja tainast veel mitu korda kergitada ja… Kuna tavalisest pärmitaignast varianti kõrval ei olnud, ei oska öelda, kas olid siis palju paremad ka. Head olid küll.
Kirikusse Risti ülendama me paraku ei pääsenud – lapsed magasid just parasjagu sisse, et oleksime kohale jõudnud liturgia lõpuks. Sellest oli väga kahju – hoolimata kurvast meeleolust, mida ma talun kehvasti, on Suure reede liturgia aasta üks mõjuvamaid. Püüdsime siis kodus mediteerida – lugesin lugemisi, mängisin mõned hümnid. Võtsin ka Liber Usualise korraks välja, aga selleks ajaks olid lapsed juba lõunaunest virgunud ja ma ise avastasin end ka lootusetult roostes olevat – ei murdnud end gregooriuse laulu solfedžeerimise ülesandest läbi.

Vaikne laupäev möödus ettevalmistuste ja jätkuva imelise ilma tähe all. Sel aastal ilm küll kuidagi liturgilise aasta kurbade sündmustega kokku ei mängi.. Kui ainult homme pole veel kuidagi palju ilusam.. Võibolla rannailm ainukesena tekitaks tõelise pidupäeva tunde. Ehk on see just sobiv – mäletan kunagi Czestochowas nähtud kaasaegse poola kunstniku ristiteed, milles vaikne laupäev oli kujutatud rõõmsa ja pidulikuna – trall ja õhupall. Elu läks edasi, nagu midagi poleks juhtunud, juutidel oli hingamispäev. Ilmeilus ilm võibolla ongi traagilisem, meenutades meile, kui tihti unustame ristiohvri – ka päeval, mil Jumal on surnud.
Küpsetasin ööseks ja homseks, Abikaasa tegi valmis Paasaküünla, keetsime kolm muna (ei rohkem! Igaastane lihavõtteroog “munavõi 13 munast” on hullutav raiskamine!) ja kaunistame need Keskturult leitud ilusate munakleepsudega, mis kuuma vette kastetuna muna ümber kenasti kokku tõmbavad. Kõik on vist ööseks valmis…

Kell 22 algab katedraalis Missa – mina jään kodu hoidma. Paasaöö Missa on eriline kogemus – pikk! aga väga ilus ja eriline. Emadele on antud sellest osa saada vahelduva edu, pingutuse ja keskendumisega, aga seda erilisem, kui mõnikord õnnestub. Järgmisel aastal ehk..

 

Advertisements