ImageKirikukalendris seisab tänase päeva kohal Püha Joosep, töömees. Erinevalt enamikust pühadest, millel on katoliiklik algupära ja hilisemad ilmalikud teisendused, pärineb see tähtpäev alles 1955. aastast, mil paavst Pius XII selle päeva puusepp Joosepile pühendas. Catholicculture.org andmetel oli Püha Isa eesmärgiks taastada töö väärikus, vastandades Kiriku nägemust töö ja eraomandi väärikusest kommunistliku arusaamaga. Seepärast siis selline päevavalik.

Meie peres austati töömees Joosepit täna… tööga. Eks me kõik pea mingil määral suuremate ja vähemate pühade vahel laveerima. Aeg töötada, aeg puhata…

Maikuu tervikuna on pühendatud Neitsi Maarjale – seoses mai viimasel päeval tähistatava Maarja kroonimise pühaga. Mai alguses on kombeks kroonida kirikus ja kodus Maarja kuju roosikrooniga ja tuua ka tema jalge ette roose (eriti punaseid ja valgeid). Meil Maarja kuju veel ei ole ja kuna minu “ette”valmistus maikuuks algas täna, esimesel mail, siis pole meil kahjuks hetkel roose ka ikooni juures vaasis. Aga lähipäevil ehk jõuan.

Maarjaga on katoliku kirikus seotud palju traditsioone ja pühendumisi, aga eriliselt sobiv tundub maikuusse Maarjaaedade rajamise komme. Järgneb puhtteoreetiline osa, kuna allakirjutanul puudub aiandusanne ja -huvi, mis puudutab midagi rohkemat kui teiste inimeste rajatud aedade imetlemine.
Katoliku maailma suurest armastusest Maarja vastu annab tunnistust asjaolu, et väga paljudel lilledel ja taimedel on väga paljudes keeltes lisaks “maakeelsetele” ja ladinakeelsetele nimedele ka Maarjaga seotud nimed. Eesti keeles meenuvad marialill, maarjakask, maarjaohakas, aga inglise keeles võib tohutupikka nimekirja näha näiteks siit. Pealegi, nagu juba öeldud, ma ei tunne taimi! Maarjaaia rajamine tähendabki aia kujundamist taimedest, millel on Maarjaga (ja ka Jeesusega) seotud nimi. Ideaalis on see selline kaunis aiaga piiratud nurgake, kus imetleda loodu ilu, mõtiskleda ja palvetada.

Ma ei tea, see kõlab nii ilusasti, et võibolla mul ikka tuleb kunagi aed…

 

Advertisements