lateran

Eks te tea, et te olete Jumala tempel ja teie sees elab Jumala Vaim?

(Pauluse esimene kiri korintlastele 3:16)

Seinakalender jäi mul maale ja katoliku kalendrit pole enam mõtet osta (uus kirikuaasta algab juba esimesel advendil), mistõttu sain tänasest Lateraani basiilika pühast teada alles Missa alguses. Õnneks käime kohe hommikul kirikus!

Igal piiskopil on katedraal ja Paavsti kui Rooma piiskopi katedraal on Pühade Johanneste Lateraani Basiilika (ja mitte Püha Peetruse basiilika!). Seetõttu kannab see basiilika tiitlit Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater, et caput – kogu maailma kirikute ema ja pea. Täna on niisiis kõigi katoliiklaste jaoks templipüha – kodukiriku püha. Et isadepäev sel aastal just selle pühaga kokku langeb, tundub eriliselt sobiv. Kõigi isade ja kõigi kirikute ema päev, kirik kui Jumala laste kodu, kodu kui väikene kirik, inimene kui Jumala tempel, isa kui Kristus ja ema kui Kirik… Ilus mõtisklemisaines!

Sellele lisaks joostakse Eestis täna ka marti. Tegelikult on Püha Martini päeva vigiil ehk mardilaupäev muidugi hoopis homme õhtul (protestanlikus Eestis liikus mardipäev päeva võrra varasemaks), aga kohalik traditsioon maksab ka midagi. Las nad siis jooksevad kaks õhtut enne “meie” Mardipäeva. Tõsi, meie Joakim küll ei tahtnud sel aastal “Hunt” ega “Markus” olla ning ka kommisaamise võimalus ei ahvatlenud teda end kostümeerima. Ehk järgmisel aastal. Ülakorruselt aga saime vihje, et võibolla tulevad meile siiski homme “katoliiklikud” mardid!

Nii mitmekordse püha puhul peab muidugi küpsetama ka. Tegin viimase aja lemmikuid padutervislikke muffineid ja panin alguses ka retsepti siia üles, aga siis tuli mul idee, kuidas neid saaks veel tervislikumaks teha ja noh.. minu kaks lugejat peavad selle retseptiga nüüd natuke kannatama – kuni saan mahti veel kord katsetada!

Advertisements