OLYMPUS DIGITAL CAMERATänase päeva pühak on püha Lucia. Pühak ise on küll Itaalia päritolu, tänapäeval on aga erilselt tuntud ja populaarsed hoopis Rootsist pärinevad Luutsinapäeva kombed. Noh, olgem ausad, ehtsate küünaldega põlev advendipärg puhtasse valgesse ja märtrite purpursesse riietatud blondi tütarlapse peas, kes pealegi kannab taldrikut vaimustavalt lõhnavate Lussekatter saiakestega? Ongi üsna vastupandamatu kombinatsioon!

Püha Lucia oli neljandal sajandil Sitsiilias elanud neiu, kelle elust võime kindlalt väita vaid seda, et ta oli Kristusele ustav märtrisurmani. Püha Luciat kujutatakse sageli, käes kandik silmadega, kuna ühe legendi järgi pidi ta piinajatele loovutama oma silmad (mille Jumal talle siis imelisel viisi ennistas). Seetõttu peetakse teda ka pimedate kaitsepühakuks.

Need märtrid, nende silmad, piinamisrattad ja kõik need kohutavad kannatused… See on suur müsteerium, millega minu lapseohtu usk ei oska suurt midagi peale hakata. Kui vähe nõutakse meilt täna siin valges läänes… Armas Jumal, anna jõudu tänastele märtritele!

Nagu aimata, siis meie tänased Lussekatter saiakesed olid maskeerunud kukliteks. Tegin eelmisel aastal mõned ka “õige” kujuga, aga väikeste laste emale osutus see siiski aeganõudvaks ja kuivõrd me tahtsime saiakesi süüa hommikusöögiks ja vahepeal pidi väikseim meist veel magama uinutatama… No siis jooksime lihtsalt lati alt.

lussekatter-2Saiakeste kujust veel: algne “S” tuleks keerata hoopis külili. Siis saab sellest kujund nimega gli occhi di Santa Lucia ehk püha Lucia silmad, üks traditsioonilisi Sitsiilia leiva vormimise kujundeid. Saiakeste kuju pärineb niisiis Lucia kodukohast, aga – pentsik lugu – mingil hetkel vaatas mingi rootslane vist, et oot-oot, see sai meenutab ju kassi (?!?) ja nüüd kutsutaksegi neid Lucia kassideks (Lussekatter). Ja tehakse ka igasuguseid fantastilisi erikujulisi, mida innukamad võivad järele proovida.

Ämm vastas kunagi küsimusele, kas safranil on mingi eriline maitse ka, “Rahamaitse”, aga see on üks väheseid asju, milles ta eksib. See lõhn, see maitse… Kahjuks siin internetis lõhnanuppu pole, sööge siis niisama silmadega.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARetsept siit.

Advertisements