OLYMPUS DIGITAL CAMERASuurel apologeedil ja mõtlejal G. K. Chestertonil on tsitaat “Anything worth doing is worth doing badly”. See EI OLE minu moto.

Kui ma viimati pärmitaignast saiakesi tegin, tutvustasin Abikaasale tegevuse pealisülesannet: “Mu tänane eesmärk on teha täiuslik pärimtainas”. Abikaasa rõõmustas, et ma ei sea enesele ülemäära kõrgeid sihte.

Niisiis puristi ja perfektsionisti vastlakuklitegu. Kõigepealt. Vastlakukkel ei ole pärmitaignakukkel, mille vahel on midagi muud kui natuke hapukat moosi. (No olgu, ajalooline tõde ütleb, et võis olla ka saiapuru, mandlimassi, vahukoore, sidrunikoore, väikeste rosinate ja suhkru segu, aga siis küpsetatagu see krempel ka uuesti ahjus üle, nagu kord ja kohus!). Nüüd mingi Postimees väidab, et välismaalased eelistavad mandlilaastudega kukleid? Pft, see näitab ainult, et välismaalased ei mõista midagi vastlakuklitest! Vastlakukkel Aristoteleslikus “vastlakukkellikkuses” on õrn täiuslik (kus ma seda varem kuulnud olen) perfektselt ümar (konarusteta!) pärmitaignakukkel, mille (soovitatavalt perfektse viimistlusastmega pritsitud) vahukooremütsi alla võib panna hapukat moosi, kui sööjad puhast vahukoort väga ei armasta. Ja no kuulge, Postimees, loomulikult tervislik vastlakukkel põrus! Vastlakukkel pole tervisetoit! Päev enne suurt ja pikka paastu ei hakata möllama spelta, tatra, täistera ja taevas teab, mis jahudega veel. Võibolla kunagi julgen hästi peent speltapüüli kasutada (äärmisel juhul), seni aga kõlbab ainult uduvalge udurafineeritud nisujahu (siirad vabandused ja kaastunne siinkohal gluteenitalumatute ees).

OLYMPUS DIGITAL CAMERATäiuslikud vastlakuklid
Retsept Ida Savi “Saiad, pirukad, koogid”

250ml piima
30g pärmi
100g suhkrut
1 muna
75-100g võid NB! toatemperatuuril!
0.5tl kardemoni
0.5tl soola
450-500g jahu

vahustatud koort ja hapukat moosi

Valmista eelkergitusega taigen.  Selleks hõõru kõigepealt pärm natukese suhkruga vedelaks, seejärel lisa käesoojaks soojendatud piim. Sega sisse pool jahukogusest, kata rätiga ja jäta umbes 20 minutiks kerkima.

Samal ajal õienda kõik pakiliseks muutuda võivad toimetused – varsti on sul käed 15-30 minutiks kinni. Vaheta imiku mähe, vii väikelaps potile, võta ülekeemisohus supp tulelt. Vahusta muna suhkruga. Nüüd sega munavaht kenasti õhuliseks kerkinud eelkergituse hulka, lisa ka sool, kardemon, ülejäänud jahu ja vähehaaval pehme või. TÄHTIS MÄRKUS jahu kohta:

Et saada tõesti õrna kuklit, kasutatakse võimalikult vähe jahu ja võrdlemisi palju pärmi. Liigse jahukoguse tulemuseks on mõttetu tuim sai. Antud retseptis ei soovitaks ma mingil juhul panna rohkem kui 400g jahu. Siis sõtkud 15-20 minutit (jah, 15-20. Gluteen hakkab toimima töödeldes!) ja kui on vaja, lisad jahu.

Püüdliku inimesena keerasin vindi täna peaaegu üle ja leidsin end mõttelt, et kui need nüüd koos püsivad, siis igatahes tulevad õhulised. Püsisid! Niisiis veelkord – vähem jahu, rohkem sõtkumist.

PicMonkey Collage

Taigen enne ja pärast kergitamist

Kui taigen hakkab kenasti kausi ja käte küljest lahti lööma ning muutub läikivaks, vormi see palliks, kata õrna jahukihiga ja pane sooja kohta kerkima. Siis mine vaata, kas vahepeal valminud Kestadest Väljakeenud Herneste Supist veel mingit asja saab. Kerkimine võtab tund-poolteist, vahepeal peaks kahel korral käima ja rusikatega kergelt taigna alla lööma – õhu seest välja.

Kui taigen on kerkinud, löö ta veelkord õrnalt alla ja lõika kaheks. Saadud tükid omakorda kaheks ja need siis veel kolmeks või neljaks, olenevalt sellest, kui väikeseid või suuri kukleid soovid teha. Ära kõike korraga välja võta ja tükelda! Vastasel juhul hakkavad tükid kuivama enne, kui neid vormida jõuad.

Kerkinud ja küpsenud saiad

Kerkinud ja küpsenud saiad

Vormi kuklid – vaata metoodikat näiteks siit (pean muidugi tunnistama, et minu taigen oli täna sellise tehnika jaoks liiga vedel, pusserdasin niisama kuidagi) – ja aseta ahjuplaadile kerkima. Pane ahi 225 kraadini soojenema ja kui ahi soe, on ilmsesti ka kuklid kerkinud. Pintselda veel õrnalt munavalge või piimaga (mina pintseldan piimaga, sest muidu viskaks ma selle munakollase lihtsalt minema) ja pane 10-12 minutiks ahju. Minu omad said täna minutikese liiast, sest kellad näitasid erinevates tubades erinevat aega. Täielik amatöörlus!

Kui kuklid välja võtad, võid veel natuke veega pritsida, et koorik õhem tuleks. Siis räti alla jahtuma ja natukese aja pärast võidki juba koore ära vahustada ja kuklid ära vormistada.

Ja siis muidugi – kõik tuleb kenasti ära süüa! Raske saatus! Homme algab juba paast.

PicMonkey Collage2

Advertisements