429catherine26Täna on traditsioonilise kalendri järgi Siena Püha Katariina mälestuspäev. Võimas naine, kellest õiglaselt kirjutamiseks peaks ilmselt ise lugema paar raamatut ja kirjutama vähemalt lehekülje. Suurest perest pärit ametliku hariduseta naine, kes oli kirjavahetuses vaimulike, kuningate ja Paavstiga, tuues kirjades muu hulgas välja nende eksimusi. Katoliku Kiriku tähelepanuväärsemaid müstikuid ja teolooge, üks 33 Kiriku doktorist. Aukartustäratav, millistesse kõrgustesse on Jumal lubanud tõusta oma alandlikemail ja ustavamail teenijail!

(Imelik öeldagi, aga minu arvates on Püha Katariina enamikel ikoonidel ja maalidel lisaks kõigele veel haruldaselt ilus! Midagi on selles traditsioonilises ordurüüs (Püha Katariina ei olnud nunn, vaid dominikaani ilmik), mis loogikavastaselt kenaduse varjamise ja peitmise asemel seda hoopis raamistab, õilistab, esile toob…)

Ja maiseks vastukaaluks sellisele vaimuvägevusele tähistasime katariinapäeva magustoiduga, mis on musternäide kristliku pereema päriselust. Kui minu blogi lugedes on jäänud mulje, et on mingisugune inimtõug, kes on kõigi koduste ülesannete kõrgusel, teades lisaks veel peast kõiki pühakuid ja nende mälestuspäevi ning valmistades vaevata (lisaks igapäevasele toidule ja muudele toimetustele) temaatilisi ja asjakohaseid maiustusi, siis täna sõime meie Siena Püha Katariina pühakupäeva tähistamiseks kirjut kassi. Sest seda on mugav valmis teha ja külmutada. Püha Katariina on itaalia päritolu pühak – kirju kass ei ole Itaalia söök; teda peetakse tulekahjude eest kaitsjaks – mitte kasside kaitsepühakuks; tal pole seost ei sidrunite, marmelaadi, Selga küpsiste ega hapukoorega, samuti ei meenuta magustoidu kuju mitte midagi tema martüüriumiga seonduvat. See on lihtsalt päriselu päris väikeste lastega pärispere tagasihoidlik viis öelda – kook! järelikult on teistmoodi päev.

Aga, nagu mainitud, saab seda valmistada ette ja sügavkülmutada (kirju kass on ka meie väiksema lapse sünni päeva tort, ses mõttes, et sünnitusmajas sünni päeval söödav tort), külmununa viilutada ja lauale panna, ja erinevalt tuntumast kirjust koerast on minu kirju kass mõnusalt hapukas. Kes kooki sügavkülma ei pane, võib lisada ka tükeldatud õuna – mina ei ole julenud seda teha, kartes, et äkki teeb sügavkülmas midagi imelikku või läheb kook sulades lödiks või midagi seesugust.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKirju kass (4 väiksemat pätsikest)

3 pakki küpsiseid – näiteks kondenspiima maitselisi (180g/ pakk)
150g võid
4 tl suhkrut
1 sidruni mahl (ja koor, kes viitsib riivida)
300g haput marmelaadi
2 dl paksemat hapukoort

Purusta küpsised näppude vahel. Sulata või, lisa suhkur ja lase natuke sulada. Jahuta.
Lisa küpsistele sidrunimahl (,-koor) ja tükeldatud marmelaad.
Lisa sulavõi ja hapukoor, sega läbi, mätsi pätsidesse ja paki kilesse. Lase üks tund kuni üleöö külmkapis taheneda või pane sügavkülma. Serveerimiseks sulatada ei ole vaja.

Advertisements