Küünlapäev

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kui tähistatakse liturgilist tähtpäeva, aga ei kajastata seda blogis, on see siis üldse toimunud?

Eile oli küünlapäev.Juudi kombe kohaselt toodi Jeesuslapsuke 40 päeva pärast sündi templisse ning toodi Jumalale ohver. Jeesuse vaestel vanematel polnud parimat ohvrit – tallekest – kuskilt võtta, mistõttu tõid lubatud asendusena kaks tuvi (neidsamu kasutab traditsiooniline kunst ka Joosepi atribuudina).

Jeesuslapsukest nähes lausus vana prohvet Siimeon ühe ilusamatest hümnidest, Nunc Dimittis:

29 „Issand, nüüd sa lased oma sulasel lahkuda
rahus oma ütlust mööda,
 

30 sest mu silmad on näinud sinu päästet, 
31 mille sa oled valmistanud kõigi rahvaste silme ees: 
32 valgust, mis on ilmutuseks paganaile,
ja kirkust sinu rahvale Iisraelile.”

Kristuse kui maailma valguse auks valmivad, saavad õnnistatud ja põlevadki kõik küünlapäeva küünlad.

Edasiseks mõtiskluseks saadan lugeja taas ühe suure lemmiku, David Warreni juurde. Ja erilise pühendumusega kõigile kiirustavatele emadele postitan parima osa siin noppena.

Christ has come to fulfil the laws of Moses, and the Law behind all law. It makes no sense that He should be here, that He should arrive in this human form, in the arms of this young mother. The ancient imagination demanded that a Saviour come in timpani and trumpets. Here is this small child, and these impoverished parents, with their brace of pigeons in a stick cage. They stand at the intersection of all Time.

The Author of all we know, has sent so personal a Gift, by such messengers, as the fulfilment of His promise to Abraham. I find this astonishing; indeed, too preposterous not to be true. That He is presenting Himself, helpless at the Temple, in fulfilment of an ancient vow. I find it very odd. For what does this gesture suggest?

The humility of a Lover.

***

Vaatan siin, et erilise originaalsusega ma ei hiilga: eelmise aasta küünlapäeva postitusest saab küll mõndagi lisainfot, aga algus on pea sõna-sõnalt sama. AGA sel aastal mõtlesin pikalt ette ja tõesti jõudsime ka lastega tähistamiseni! Tegelikult oli meil lausa comme il faut püha eile – tegime küünlaid ja lugesin küünlapäeva kommete kohta ette raamatust “Aastaring Maarjamaal”. Nii tore ja nii pingevaba ja nii tehtav, isegi 3,5- ja 2-aastasega!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Küünalde tegemiseks on vaja lihtsalt vahalehte ja tahti. Mina tellisin Paradiisi Mesilast, ühevärvilised lehed on neil toredad suured – saab paksu küünla, mis kohe ära ei põle. Kuskilt saab neid lehti ehk poest ka, aga kahjuks ei oska nimetada, kust.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kõigepealt tuleb vahalehte muidugi nuusutada, korralikult-korralikult. Siis tuleb taht panna ühte otsa ja hakata aga vahalehte ümber keerama (õndsa näoga!). Tilgutasin tahi otsale enne natuke vaha ka põleva küünla abil – et paremini põlema läheks. Muidu võib enne küünlani jõudmist tahi ära põletada ja ära kustuda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja siis muidugi punavein ja kõrtsuminek samal ajal, kui mehed kodused tööd ära teevad ja lapsed magama panevad.

(Kes poole usub, rumal on, ja…)

Advertisements

5 thoughts on “Küünlapäev”

  1. Teil on imearmsad lapsed!

  2. Maria! Sain siia blogisse komistades teada, et teie pere on täiendust saanud. Õnne!
    Greete

Avalda arvamust

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s